Oficjalne Forum Parafii Debno


#1 2007-11-13 07:19:34

x Andrzej B

Moderator

1335415
Zarejestrowany: 2007-10-29
Posty: 13
Punktów :   

Niedziela Biblijna

W ramach obchodów Niedzieli Biblijnej popołudniu odębędzie sie w naszej świątyni Nabożeństwo Biblijne które ma nam pomóc w zbliżeniu się do Pisma Świętego - w zachwyceniu się jego pięknem - jego głęboką treścią. Zachęcam by przybyć na to Nabożeństwo i zafascynować się na nowo Bożym Słowem by uświadomić sobie gdzie jest źródło naszego umocnienia, by Nim na codzień żyć.

Offline

 

#2 2007-11-18 17:47:47

TAKA.JAKA.JESTEM

Użytkownik

Zarejestrowany: 2007-11-16
Posty: 19
Punktów :   

Re: Niedziela Biblijna

Nabożeństwo było piękne. Dużo słów. Ale to co pozostało, to na pewno pytanie odnośnie własnej wiary.
I chyba skrucha w słowach; "Biblio, nie umiem Cię czytać".

Śmieszna sprawa trochę. Bo ludzie nie wiedzieli co się dzieje. Zwłaszcza Ci co przyszli w połowie, zadając sobie pytanie: czy to już Msza?
Jednocześnie smutne jest to, że ludzie nie znają liturgii Eucharystii. To widać. Zwłaszcza w dzień powszedni.

Ok. Tyle.
Namieszałam tu ;-)

Offline

 

#3 2007-11-18 18:53:01

x Andrzej B

Moderator

1335415
Zarejestrowany: 2007-10-29
Posty: 13
Punktów :   

Re: Niedziela Biblijna

Ale po czym takie stwierdzenie że ludzie nie znają liturgii Eucharystii - zwłaszcza w dzień powszedni?
Dziękuję tym wszytkim którzy przybyli na to spotkanie przy "Stole Słowa Bożego". Myslę że dla uczestniczących była to swego rodzaju uczta duchowa przeżywana we wspólnocie.

Offline

 

#4 2007-11-19 22:06:16

TAKA.JAKA.JESTEM

Użytkownik

Zarejestrowany: 2007-11-16
Posty: 19
Punktów :   

Re: Niedziela Biblijna

Może przykładami.
Stoją, kiedy należy usiąść, klęczą kiedy należy wstać itp. Oglądają się za siebie słysząc co 'robi' reszta ludzi w Kościele, tzn. słyszą, jakieś ruchy.

Hm. Może to nie do końca tak, że nie znają liturgii Eucharystii. Może to wynika z nieuwagi, zamyślenia się, bujania gdzieś w obłokach, bycia myślami gdzieś indziej niż na Mszy Świętej. I tym podobne.
Oczywiście nie mówię tu o wszystkich. Co by nie było. Może za bardzo uogólniam. Ale sporo takich wierzących jest. Cóż.

:-)

Offline

 

#5 2007-11-20 09:18:48

x Andrzej B

Moderator

1335415
Zarejestrowany: 2007-10-29
Posty: 13
Punktów :   

Re: Niedziela Biblijna

Na pewne usprawiedliwienie można powiedzieć że jak wiele wspólnot parafialnych tak wiele tradycji i stąd jesli ktoś przyjeżdża do innej parafii, a w niej z różnych powodów postawy w konkrwtnej sytuacji są inne to nie wie jak sie zachować a tym samym troszke wprowadza zamęt i potem niektórzy nie wiedzą jak sie zachować choć pewnie czasem to wynika tak jak wspomniałaś z zamyślenia - braku konwentracji

Offline

 

#6 2007-11-20 17:50:41

TAKA.JAKA.JESTEM

Użytkownik

Zarejestrowany: 2007-11-16
Posty: 19
Punktów :   

Re: Niedziela Biblijna

Zgadzam się, że może być wiele tradycji. Choć nie powinno tak być. Przecież konkretne gesty i zachowania na Mszy Świętej są określone, prawda?
Myślę, że nawet nie czasem, ale często z braku koncentracji. A pisząc to miałam na myśli naszą Wspólnotę i naszych parafian. Nie wiem, czy dobrze myślę, ale pewno to też częściowo wynika z nie-zamiłowania do Eucharystii. Kto jest zamiłowany w liturgii, stara się ją poznać, zrozumieć co znaczą niektóre gesty, i wykonywać je z rzeczywistym zaangażowaniem i zrozumieniem.

Jeszcze pytanie mi się nasuwa z innej beczki. Dlaczego w naszej parafii nie ma zainteresowania jej życiem? Zainteresowania radą parafialną? Z czego to wynika? Czyżby 'zetlała' nasza wiara, a Kościół był tylko dodatkiem do życia, Msza Święta niedzielna dodatkiem do obowiązków? Jakimi jesteśmy w związku z tym chrześcijanami?

Może zbyt krytycznie na to patrzę. I krytycznie oceniam. Ale przecież, chyba jest coś nie tak.
przykre to jest, słyszeć, że nie ma zainteresowania parafialną radą.

Z Bogiem.

Offline

 

#7 2007-11-25 20:16:11

x Andrzej B

Moderator

1335415
Zarejestrowany: 2007-10-29
Posty: 13
Punktów :   

Re: Niedziela Biblijna

Pisząc tu o Niedzieli Biblijnej chciałem wskazać na żródło z którego trzeba czerpać by na nowo zapragnąć bycia prawdziwym - aktywnym - uczniem Chrystusa - by umieć każdego dnia odczytywać Jego wolę - bo ON przecież do tego nas wszystkich wzywa - byśmy byli prawdziwymi głosicielami Bożego Słowa - byśmy też naprawdę Nim żyli.....
To źródło to oczywiście Jego Boże Słowo zawarte w BIBLII - w PIŚMIE ŚWIĘTYM - CZYTAJMY TO SŁOWO - to moja zachęta i prośba

Ostatnio edytowany przez x Andrzej B (2007-11-25 20:19:12)

Offline

 

#8 2007-11-26 22:34:18

TAKA.JAKA.JESTEM

Użytkownik

Zarejestrowany: 2007-11-16
Posty: 19
Punktów :   

Re: Niedziela Biblijna

Aha.

A to przepraszam, że temat zaangażowania poruszyłam.
I bycia chrześcijanami nie tylko z metryczki.

Choć myślę, że nieodłącznie czytanie Pisma Świętego, wskazuje na naszą postawę bycia chrześcijaninem. I zaangażowaniem w życie wiary.

Offline

 

#9 2007-11-26 22:42:21

Critty

Użytkownik

3446485
Skąd: Mielec
Zarejestrowany: 2007-11-25
Posty: 17
Punktów :   
WWW

Re: Niedziela Biblijna

Co do Liturgii, ważne by odpowiadać za siebie. Tym co się robi. Gdy człowiek sięogląda za siebie i patrzy co robiąinni to siętylko zatrzyma w jakimśduchowym rozwoju.  Każdy powinien odpowiadać w jakiś sposób za swoją wiarę. Umacniać ją i dopiero wtedy brać się za ewangelizowanie.

Co do bujania w obłokach... mój spowiednik wspominał, że zamyślenia zdarzały się też świętym. Pan Bóg nas rozumie. Wie o czym myślimy. Takie "zawieszenia" się zdarzają.

"...by myśli moje były przy Tobie, oczy zwrócone na ołtarz, a serce moje było oddane tylko Tobie..."

x Andrzej B napisał:

...Zachęcam by przybyć na to Nabożeństwo i zafascynować się na nowo Bożym Słowem by uświadomić sobie gdzie jest źródło naszego umocnienia, by Nim na codzień żyć.

Takie inicjatywy są potrzebne. Chociażby dlatego, że często zdarza się nam po prostu nie rozumieć Słowa Bożego. Samemu nawet z przypisami nie zawsze potrafimy odczytać przekazu dla nas.

I choć zmiany w Liturgii są wprowadzane, nie traci Ona swojego sensu. Pismo Święte jest od wieków nie zmienne. Lektura na całe życie.

Pozdrawiam.


:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
Zaufaj.pl - katolicki serwis dla młodzieży...
::: Kiedy smutek dosięga konarów drzew, kiedy jesteś sam i smutno Ci jest...
::: Pamiętaj o bezgranicznej Bożej przyjaźni, pamiętaj o gronie przyjaciół, nie zaśnij...

Offline

 

#10 2007-11-29 17:12:25

TAKA.JAKA.JESTEM

Użytkownik

Zarejestrowany: 2007-11-16
Posty: 19
Punktów :   

Re: Niedziela Biblijna

"Każdy powinien odpowiadać w jakiś sposób za swoją wiarę. Umacniać ją i dopiero wtedy brać się za ewangelizowanie."

Zgadzam się, jak najbardziej. Tylko, że nie jesteśmy w stanie i raczej nigdy się nam nie uda, dojść do doskonałości w wierze. Bo my jesteśmy tylko ludźmi, słabymi i grzesznymi.
Jakoś tak z Twojej wypowiedzi odczytuję, że nasza wiara musi być mocna i doskonała, by móc ewangelizować. A jak pisałam, wydaje mi się, że nigdy nie uda nam się tego osiągnąć = nigdy nie przyjdzie czas, w którym bylibyśmy super przygotowani do ewangelizacji.

Wiara wytrwała, pomimo przeciwności i wątpliwości, ciągle szukająca umocnienia, nawracająca, pokorna, jest już zaczątkiem do ewangelizacji. Chyba.

Offline

 

#11 2007-11-30 00:46:10

Critty

Użytkownik

3446485
Skąd: Mielec
Zarejestrowany: 2007-11-25
Posty: 17
Punktów :   
WWW

Re: Niedziela Biblijna

Nic o doskonałości nie pisałem :-) Po prostu trzeba mieć z czym iść do ludzi. Bo gdy zaczną zadawać pytania... to z odpowiedziami bywa różnie. :-)


:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
Zaufaj.pl - katolicki serwis dla młodzieży...
::: Kiedy smutek dosięga konarów drzew, kiedy jesteś sam i smutno Ci jest...
::: Pamiętaj o bezgranicznej Bożej przyjaźni, pamiętaj o gronie przyjaciół, nie zaśnij...

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.tibia-cheats.pun.pl www.mkskusyszczecin.pun.pl www.kwspz.pun.pl www.eeitp.pun.pl www.zjazdrpg.pun.pl